תוכניות עסקיות

מומחי החברה מלווים ומייעצים לעסקים בבנייה וכתיבת תוכנית עסקית, הן לשימוש פנימי והן לשם הצגת העסק בפני משקיעים.

תוכניות עסקיות


תוכנית עסקית נועדה, על פי רוב, לבחון עסק בהתהוות, שמתוכנן לקום ולכן היא צריכה לבחון את כדאיות המיזם החדש, סיכוניו וסיכוייו. בשונה מהערכת שווי בה יש בסיס עובדתי מוצק ורחב והיסטוריה של נתוני העסק הקיים, מהם ניתן לגזור ממנו את שוויו הנוכחי, הרי שבהכנת תוכנית עסקית מתחילים מרעיון שיש לתת לו ביטוי תכני, תוכנית היזם, וביטוי כמותי, התוכנית העסקית שמכין הכלכלן.תוכנית עסקית נועדה, על פי רוב, לבחון עסק בהתהוות, שמתוכנן לקום ולכן היא צריכה לבחון את כדאיות המיזם החדש, סיכוניו וסיכוייו. בשונה מהערכת שווי בה יש בסיס עובדתי מוצק ורחב והיסטוריה של נתוני העסק הקיים, מהם ניתן לגזור ממנו את שוויו הנוכחי, הרי שבהכנת תוכנית עסקית מתחילים מרעיון שיש לתת לו ביטוי תכני, תוכנית היזם, וביטוי כמותי, התוכנית העסקית שמכין הכלכלן.

תוכנית עסקית היא תמיד פרי של דו שיח בין היזם או היזמים שעומדים מאחורי הרעיון להקים עסק חדש לבין הכלכלן שמכין וכותב את התוכנית העסקית, ואין זה משנה אם מדובר בפתיחת חנות שכונתית, הקמת "סטארט-אפ" או הקמת מפעל תעשייתי.

על הכלכלן לשבת עם היזמים ולהבין את הלך המחשבה שלהם, ללמוד עד לפרטים הקטנים את התוכניות והרעיונות שלהם, לבחון באור מפוכח את הנחות העבודה שלהם, להקשות על הערכותיהם לגבי היקף ההוצאות, ההשקעות הנדרשות, ובעיקר היקף ההכנסות החזויות. קל יחסית לדייק בהיקף הוצאות וההשקעות הנדרשות לפעילות השוטפת של העסק, אך קשה יותר לחזות במדויק את ההכנסות, שנגזרות מתנאי התחרות השוררים בענף ומושפעות מגורמים חיצוניים: גודל השוק, מתחרים, היתרון היחסי, הביקוש וכיוצ"ב.

בשלב זה, על הכלכלן להקשות על חיי היזמים, להעלות תרחישים שונים, ובעיקר, להשתחרר מהאופטימיות והביטחון העצמי של היזם - שכבודם במקומם מונח והם הכרחיים – כדי להסביר ליזם את עובדות החיים על סמך הניסיון שצבר בבדיקות כלכליות בעבר, ובמידת הצורך, להזהיר אותו מביצוע צעד פזיז שעלול לסכן את כספו ולהסב לו אכזבה ומפח נפש.

הכלכלן אינו מבקר שתפקידו למנוע פרויקטים מסוכנים. רוב הפרויקטים החדשים הם מסוכנים. הוא צריך להבהיר ליזם ולמשקיע לקראת מה הם הולכים, ולברר האם הם ערוכים לחיות ולשרוד גם את התרחישים הפסימיים, האפשריים, לרבות אובדן כל השקעתם.

הכלכלן צריך לראות את עצמו שותף לעסק החדש, ועליו לנסות לייצר דיאלוג פורה שבו הוא רותם את ניסיונו המקצועי, את כלי העבודה היישומיים שלו ואת מכלול יכולותיו האישיות כדי לשרת יזם, בעל רעיון / חברה שזקוק לתמיכה הזאת. זהו הליך של שיחה וויכוח כאשר לשני הצדדים יש אותה מטרה. איכות השיתוף וההבנה בינו לבין היזם הינם גורמים מכריעים המשפיעים על איכות התוכנית העסקית.


אנו בחברת לאור ייעוץ והשקעות מבינים זאת היטב ודואגים ללוות אותך לכל אורך הדרך, במטרה להכיר לעומק את העסק החדש ולספק לך כלי אנליטי להגדרת המודל העסקי של המיזם וקבלת החלטות על בסיס כללי החלטה כלכליים (רווח, תשואה).


עדיין ישנן שאלות?
התקשרו אלינו עוד היום
דוגמאות לעבודה שפורסמו
תחומי פעילות נוספים

חברת לאור מתמחה בביצוע הערכת שווי בלתי תלויות לצרכים מגוונים, כפי שעשויות להידרש למגוון מטרות.

לאור מתמחה בהכנת חוות דעת מומחה בתחום הכלכלי במסגרת הליכים משפטיים או הליכי בוררות וגישור.

חברת לאור ייעוץ והשקעות מספקת לחברות ועסקים שירותי גיוסי חוב וייעוץ מימוני עבור החלטה על גיוס חוב בנקאי או חוץ-בנקאי.

לצוות שלנו ניסיון עשיר ומוצלח בניתוח כלכלי מעמיק של כל היבטי השווי בעסקאות מיזוג ורכישה.

אנו מסייעים לארגונים לבחור את השילוב הנכון בין רכיבי התגמול השונים ע"מ למשוך, לשמר ולהניע את אנשי המפתח.